Ramazan Belyurt

B.T. Öğretmeni
Bursa/Türkiye
ramazanbelyurt@gmail.com
www.ramazanbelyurt.name.tr


ASP.NET Masterpage ile Şablon Yapısı

02.03.2016        Yazar:Ramazan BELYURT               Okunma:1237

Bir web sitesi yaparken önemli konulardan biriside şablon yapılarıdır. Peki şablon nedir? web sitelerinde dikkat ederseniz bütün sayfalarda banner, başlık kısmı, menüler, footer bölümleri aynıdır içerik bölümleri farklıdır. İşte web sitelerinde nerelerin farklı nerelerin aynı olduğunu belirlediğimiz yapılara şablon denir. 

Peki şablon kullanmak ile kullanmamak arasındaki fark nedir. Şöyle düşünelim otuz sayfadan oluşan bir sitemiz var ve şablon kullanmadan her sayfayı oluşturduk. Site başlığını değiştirmeye karar verdik ya da yeni bir menü elemanı eklemek istedik diyelim. Şablon kullanmadığımız için otuz sayfanın her sayfasında tek tek bu değişikliği yapmak zorunda kalacaktık. Eğer şablon kullanmış olsaydık sadece şablonumuzda değişiklik yaptığımız zaman diğer sayfalar şablondan türetildiği için otomatik olarak tüm sayfalarda değişiklik etkin olacaktı. 

Sayfanın genel görünümünü banner, header, menüler, footer gibi genel bir tasarımını öncelikle şablon olarak oluşturduktan sonra diğer sayfaları şablondan türetiyoruz. 

Asp.net ile şablon oluşturmak için Masterpage kullanılır. Projemizi oluşturduktan sonra solution penceresinde projemizin ismine sağ tık yaparak Add New item seçeneği ile açılan pencereden Masterpage seçiyoruz. Böylece projemize masterpage eklemiş oluyoruz. 

 

 

Masterpage ekledikten sonra açarak normal sayfa tasarımı yapar gibi sayfamızın tasarımını yapıyoruz. Masterpage açtığımız zaman contentplaceholder isminde bir elemanın sayfada olduğunu görebiliriz. Bu eleman masterpageden üretilen sayfalarda nerelerin düzenlenebileceğini belirler. Diğer sayfalarda sadece bu elemanın olduğu bölüm düzenlenebilir diğer yerler sadece masterpageden düzenlenebilir. Bu yüzden diğer sayfalarda nerelerin düzenelenebilir olmasını istiyorsak contentplaceholder elemanını oraya koyuyoruz. Bu işlemi kes yapıştır veya elemanı sürükleyerek yapabiliriz.

 

 

Masterpage şablon sayfasının tasarımı bittikten sonra kaydediyoruz. Şimdi diğer sayfaları oluştururken Add New item seçeneği ile web form using masterpage den sayfalarımızı şablondan üretiyoruz. Diğer sayfalarda yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde oluşacaktır ve sadece içerik bölümü düzenlenerek sayfa hazır hale gelmiş olacaktır. 

 Yorum Ekleyin
Faydalı Linkler