Ramazan Belyurt

B.T. Öğretmeni
Bursa/Türkiye
ramazanbelyurt@gmail.com
www.ramazanbelyurt.name.tr


ASP.NET Querystring ile Veri Taşıma

06.03.2016        Yazar:Ramazan BELYURT               Okunma:7554

Asp.net Querystring sayfalar arasında tarayıcı üzerinden veri taşımak için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bir sayfadan diğer bir sayfaya veri göndermek için url yapısının sonuna string ifadeler eklenerek gönderilir ve diğer sayfada da bu veriler Querystring ile alınır. Bazı internet sayfalarında url yapısının sonunda soru işareti ile başlayan uzun yazılar görebilirsiniz işte bunlar sayfalar arasında taşınan verilerdir.

Şimdi bir örnek yapalım bunun için sayfa1.aspx ve sayfa2.aspx isminde iki webform oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu webformlardan sayfa1.aspx sayfasına aşağıdaki formu oluşturuyoruz. sayfa2.aspx sayfasına da iki tane Label kontrolü yerleştiriyoruz.

Gönder butonunun içerisine aşağıdaki kodları yazarak textboxlara girilen verileri url üzerinden sayfa2.aspx sayfasına göndereceğiz. Asp.net sayfa yönlendirmesi Response.Redirect ile yapılıyor.

sayfa1.aspx
protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      Response.Redirect("sayfa2.aspx?ad="+TextBox1.Text+"&sifre="+TextBox2.Text);
    }

Yukarıdaki kodları yazdıktan sonra projemizi çalıştırdığımızda textboxlara ilgili verileri girip Gönder butonuna tıkladığımızda tarayıcının görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Şimdi son olarak sayfa2.aspx sayfasında Page_load fonksiyonuna aşağıdaki kodları yazarak gelen string ifadeleri alıp Label kontrollerine yazdırıyoruz.

sayfa2.aspx
 protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
    {
      Label1.Text = Request.QueryString["ad"].Tostring();
      Label2.Text = Request.QueryString["sifre"].Tostring();
    }


Yorum Ekleyin
Faydalı Linkler